Cittaslow,

 

 1999 yılında İtalya'da kurulmuş uluslararası bir belediyeler birliğidir. Kelime kökeni İtalyanca "Citta (Şehir)" ve İngilizce "Slow (Yavaş)" kelimelerinin birleşmesiyle türetilen Cittaslow"Sakin Şehir" anlamında kullanılmaktadır. 

 

 

 

ARTVİN

Cittaslow  Amacı : 

Hareketin kuruluş amacı kentlerin kendi kimliklerine sahip çıkarak küreselleşme sonucu ortaya çıkan kentlerin birbirine benzemesinin, aynılaşmasının önüne geçilmesidir. Kentlerin yönetilirken yerel yemeklerine, yöresel mimarisine, geleneklerine, göreneklerin, zanaatlarına, esnafına sahip çıkılması ve desteklenmesi, birliğin üye kentler için ortaya koyduğu kriterler vasıtasıyla sağlanmaya çalışılmaktadır. İnsanların birbirleriyle gerçek anlamda iletişim kurabildikleri şehirleri üye olarak kabul ediyorlar.

 

SEFERİHİSAR

Cittaslow Felsefesi : 

Yaşamın yaşamaktan zevk alınacak şekilde yaşanmasıdır. Yaşamın hızlanması sonucu insanlar daha hızlı yemek yemek, daha hızlı alışveriş yapmak, gidecekleri yere daha hızlı varmak için belli bir tempo içinde koşturup durmaktadırlar. 

 Cittaslow Türkiye’nin web sitesinde de yer bulan Milan Kundera’nın şu sözleri ise durumu özetlemeye yetiyor:

Yavaşlığın düzeyi, anının yoğunluğuyla doğru orantılıdır; hızın düzeyi, unutmanın yoğunluğuyla doğru orantılıdır. Yavaşlık ile anımsama, hız ile unutma arasında gizli bir ilişki vardır. Bir şey anımsamak isteyen kimse yürüyüşünü yavaşlatır. Buna karşılık, az önce yaşadığı kötü bir olayı unutmaya çalışan insan elinde olmadan yürüyüşünü hızlandırır.” 

 

Şehir hayatından uzaklaşıp tatili yavaş geçirmek,hayallere dalmak,geçmişi hatırlamak ve bir süreliğine kalmak  isteyenler ,dünya genelinde 28 ülkede 182 üyeye sahip olan bu organizasyondaki yerleri görmek için bizi arayabilirler.

Çalışanlarınız,arkadaşlarınız,sevdiğinizle birlikte sizde Milan Kundera nın dediği gibi ‘yavaşlık ile anımsama,hız ile unutma arasındaki gizli ilişkiyi keşfedin’… özel günlerinizde,organizasyonlarınızda yanınızdayız.

 

GÖKÇEADA

Türkiye de Seçilmiş Bazı Şehirler ;

Şavşati-Artvin

Akkaya-Muğla

Gökçaada-Çanakkale

Seferihisar-İzmir

Yenipazar-Aydın

Yalvaç-Isparta

Taraklı-Sakarya