Sizlere  kantaron yağını evinizde bulundurmanızı öneriyoruz. Her evde mutlaka bulunması gereken bir yağdır. 

 

Antiseptik, kanama durdurucu, yara ve yanık iyileştirici, iltihap önleyici bu mucizevi yağ, daha bir çok şifa özelliğini bünyesinde barındırıyor. 

 

 Hücre yenileyici niteliği sebebiyle, özellikle yara ve yanıklarda oldukça etkili. Kantaron yağı hem kantaron bitkisinin, hem de zeytinyağının şifasını bünyesinde barındırıyor.

 Eski çağlardan beri kullanılan kantaron yağının, mikrop öldürücü ve damar büzücü etkisi modern araştırmalarla da kanıtlanmış durumdadır.

 Sizlere de kantaron yağını evinizde bulundurmanızı ısrarla öneriyorum. Ona en beklenmedik anda ihtiyaç duyabilirsiniz. Zaten kantaron yağını kullanıp etkisini gördüğünüzde, ondan vazgeçemeyecek, çevrenizdeki insanlara da tavsiye edeceksiniz.

 

KANTARON YAĞININ ŞİFA ÖZELLİKLERİ:

 

Kantaron yağı her türlü yaralarda başarıyla kullanılmaktadır. 

Açık yaralar, taze yaralanmalar, kesikler, ezikler, çarpmalar sonucu oluşan morluklar vb durumlarda iyileşme sağlar. 

Kantaron yağı; 

*Antiseptik özelliğiyle yarada mikrop üremesini engeller, 

* İltihap önleyici özelliğiyle yarada herhangi bir iltihap oluşmasına engel olur.

 *Damar büzücü etkisiyle kanamayı kısa sürede durdurur.

*Hücre yenileyici özelliğiyle yaranın çabuk kapanmasını sağlar.

*Aynı zamanda sürüldüğü sürece yaranın sebep olduğu ağrı ve sızıları yok eder, büyük bir rahatlama sağlar. Yanıklarda da kantaron yağı bir numaralı yardımcınız olmalı. Yanıkları kısa sürede iyileştirdiği gibi, yanık anındaki acıyı dindirir. Yanığın mikrop kapmasını ve iltihap oluşumunu engeller. Güneş yanıklarında da kantaron yağından yararlanabilirsiniz. Yanık bölgelerinize sürdüğünüzde acının azaldığını hemen hissedeceksiniz. Yanıklar kısa sürede iyileşecektir. Trafik kazaları sonucu meydana gelen iç yaralanma ve iç kanamalarda sürülüyor.

 

*Damar büzücü oluşu sebebiyle iç kanamaların durmasına yardımcı olur. Hematomlarda (derideki mavi-mor lekeler), beze şişkinliklerinde ilgili bölgeye sürülüp masaj yapılır.

*Pürüzsüz bir cilde sahip olabilmek için, cilt bakım yağı olarak yararlanabilirsiniz.

*Kantaron yağının bebeklerin pişiklerinde de çok etkilidir.

*Yine bebeklerin karın ağrılarında kantaron yağı kullanıldığında ağlamaları sona erer. 

*Ağlayan bebeğin karnına kantaron yağıyla, sağ avuç içi kullanılarak hafif hareketlerle masaj yapılır. 

*Masaj yaparken bebeğinize sevginizi hissettirmeyi de sakın unutmayın. Sırt ağrıları, lumbago, siyatik ve romatizmada masaj yağı olarak kullanılmaktadır. Yalnız bu rahatsızlıklarda 1/10 oranında ardıç veya kekik yağı (yada her ikisi de) eklenerek kullanılır. Ağrıyan bölgeye bu yağla masaj yapılır. Kısa sürede ağrılarınızın hafiflediğini göreceksiniz. 

*Yine dahilen iç ve dış varislerin tedavisinde etkilidir. Bunu damar büzücü özelliğiyle yapar.

 

*Yaz-kış ayaklarını ısınamayanlar kantaron yağından yararlanmalı.

 

DİKKAT !

  • Kırmızı kantaron ile sarı kantaron arasında isim benzerliği ve yapraklarının benzemesi dışında etki olarak bir benzerliği yoktur. Sarı kantaron çay olarak stres,sinir ve depresyonda kullanılır.Güneşte bekletilip kırmızı kantaron diye sarı kantaron yağı satan çok satıcı vardır.Fayda beklerken çok büyük zarar görebilirsiniz.

 

  • Yapılışı:Muğla-Milas Marçal dağında kendiliğinden doğal yetişen, binbir derde deva  kırmızı kantaron çiçeği  tek tek elle yükseklerden toplanır.Aynı gün içinde çiçek kısımları kesilir ve cam şişelere konur.İçine özel üretilen taş baskı sızma zeytinyağ (0,8 dizemden yüksek olmayan) konur ve ağzı kapatılarak 20 c geçmeyen ,hava ,ısı,ışık almayan taş binalarda gölgede bekletilir.Cam şişenin etrafı folya ile  kaplanır ışık görmemesi için.Yaklaşık 3 ay sonra kırmızı kantaron yağı elde edilir.Tülbentte süzülür ve cam şişelere konulup gönderilir.

http://www.bilgesibel.com/product/marmaristen-dogal-el-yapimi-kantaron-yagi