İç Mekan Dikey Bahçeler

İç mekân dikey bahçeler tropikal bitkiler kullanılarak yapılan, uygulandığı ortamın havasını ve albenisini önemli ölçüde değiştiren uygulamalardır. Uygulama sonlandığında bitki çeşitliliği ve renkleri açısından zengin görsel estetiğe sahip bir sonuç ortaya çıkmaktadır. 

Salonlara,oturma odalarına, spor salonuna...

DİKEY BAHCELER

 

Çevresel Faydaları

Dikey Bahçeler sıvı haldeki suyu kullanarak su buharına dönüştürüp havayı serinletir. Trafik gürültüsünü , Kentsel ısı adacıklarını, ani sıcaklık değişimlerini ve azaltmaya yardımcı olur. Yerden tasarruf sağlarlar. En dar alanlarda dahi yüzlerce bitkiyle bir orman etkisi yaratılabilir.

 Ortama bolca oksijen sağlarlar.

Toplumsal Faydaları


Canlı duvarın fiziksel ve zihinsel sağlık ve sıhhat üzerine olumlu etkileri mevcuttur. Neden insanlar kendileri yeşil alanda daha huzurlu,mutlu ve stressiz hissederler sorusunun altında insanın bitkiyle ilgili evriminden dolayıdır. 

Yeşil; betonların ,binaların, AVMlerin, yolların , gri soğuk  görüntüsünü yumuşatarak ,insanın bedenini ve ruhunu canlandırıcı etki yaratarak stresinin azaltılmasına yardımcı olur. Yeşil ortamlarda  çalışma hayatı süren insanlar daha sakin, daha huzurlu ve mutlu oldukları kabul görmüştür.

 

Ekonomik Faydaları

 Ekonomik en çarpıcı faydası konut ve ticari gayrimenkul değerlerini %20  arttırma potansiyeline sahiptir. Mülk alıcıları için olumlu bir izlenim yaratmaya yardımcı olur. Modern yapılar, binalar, residanslar ve otellerin çehresini yumuşatır ve bu yapılara doğal bir karakter ve sıcak bir hava katar. 

Enerji Tasarrufu Faydaları

Kışın Dikey bahçe sistemimiz ekstra yalıtım tabakası olarak görev görür. Duvar ile arasındaki hava boşluğu dışarıya kaçan ısıyı azaltırken içeri giren soğuğu da engeller. İç mekan dikey bahçelerinde ise kullandığımız bitkilerin transparasyon işlemi sayesinde 3 ile 7 derece arasında düşürür.