AYDINLATMANIN ÖNEMİ

Aydınlatma tasarımı ışık kaynaklarını kullanarak mekanla kullanıcı arasındaki ilişkiyi tanımlayan bir bilim ve sanat dalıdır. Aydınlatma,mekanın değeri ve ruhu için en önemli tamamlayıcıdır.

İnsan psikolojisi ile doğrudan bağlantılı olan aydınlatma sanatı gün geçtikçe ilerlemeye devam edecektir.

 

Aydınlatma bir evdeki bir odanın ruhunu değiştirir.

Işığın tasarım yaklaşımını ve tekniklerini, mimari ile bütünleşecek ve mimari özellikleri ön plana çıkaracak şekilde belirlemektir. 

Aydınlatma Nasıl Olmalı?

Aydınlatmayı farklı şekillerde düşünebiliriz. Aydınlatma dekoratif ve işlevseldir. Aydınlatma, mobilyalarımızın tamamlayıcısı ve vazgeçilmez aksesuarımızdır. Tarza uygun görüntüyü sağlar ve bütünleştirir. Aynı zamanda işlevsel özelliği vardır; yemek grubu, çalışma yeri ve mutfak tezgâhlarında gereklidir. Burada ışık kaynağının, iş yapan kişinin veya yemek masasının direkt olarak üzerine gelmesine dikkat etmeliyiz. Lambalar, durduğunuz yerin üzerinde olursa işi de aydınlatır. Bunların dışında “aydınlatma” farklı bir atmosfer yaratmak için de düşünülür. Daha sıcak ve romantik bir görünüm sağlanmak istenirse mum ışığı ideal bir aydınlatma olacaktır. Bazı mimari detayları, tabloları veya çarpıcı bir biçimde sergilenmek istenen objeleri ön plana çıkarmak için de gizli aydınlatma kullanılır. Ustaca tasarlanmış bir aydınlatma, bu tip sevdiğiniz ve önem verdiğiniz objeleri ön plana çıkartacaktır.

Aydınlatma neden önemlidir?

Mekanlarda veya ofislerde, doğru aydınlatma olduğu zaman tüm iş görevleri daha kolay  yapılır . İnsanlar ,görme duyguları yoluyla bilgilerin yaklaşık yüzde 85'ini alırlar. Uygun aydınlatma , parlama veya gölgeler olmadan , göz yorgunluğunu ve baş ağrısını azaltabilir; makine ve diğer güvenlik tehlikelerini hareketli görünürlüğünü artırarak işyeri kazaları önleyebilir. Kaliteli aydınlatma ,kaza ve yaralanmaların şansını azaltır .

 

Ofisiniz,tatilinizi geçirdiğiniz mekanlar,eviniz sizi dinlendirmeli ve veriminizi arttırmalıdır. 

Oteller,Hastaneler,AVM ler,Ofisler,Şehirler,Ülkeler deki aydınlatmalar bilimsel olarak insanların iç huzurunu ve enerjiyi  keşfetmekte kullanılmaktadır.